Otwórz menu główne

Zmiany

Przegląd prasy: polityka

Usunięte 184 bajty, 21:26, 8 kwi 2016
m
Zastępowanie tekstu - "— [[Judek|'''אפםטנ''', godz. ]]" na "— '''אפםטנ''', godz."
[[Grafika:Haydukiewicz.jpg|right|150px|Lech Haydukiewicz]]
* Ulubiony geograf [[banjaki|banjaków]], popierany przez LPR i Samoobronę znajomek Wielkiego Konia Romana G., czyli [[Lech Haydukiewicz]] został [http://wiadomosci.onet.pl/1243317,11,item.html '''wybrany przez Sejm na członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji'''.] Pełny nowy skład ciała, nazywanego przez Mazurka&Zalewskiego z ''Wprost'' "Krajową Radą Tego i Owego", zostanie najpewniej wybrany już niebawem, aby zapobiec wyborowi rad nadzorczych mediów przez kumpli pani Waniek. [[Banjacka Agencja Prasowa|Banjackiej Agencji Prasowej]] brak informacji na temat radiotelewizyjnych kwalifikacji Lecha, ale banjaki już czekają na tok szoł pt. ''Bez stałych granic''. (''Gazeta Onet.pl'', 27 stycznia 2006 r.). Miarodajne źródła donoszą, iż pan Haydukiewicz uznał [[Banjawiki]] za "ciekawe zjawisko medialne".
*:Jeśli dobrze pamiętam [[KLOP|szkolną]] debatę nt. projektu Konstytucji RP, który niestety w 1997 r. wszedł w życie, to Haydukiewicz uważał KRRiT za jeden ze zbędnych organów, które niepotrzebnie zanalazły się w ustawie zasadniczej. Mam nadzieję, że do okrojonej już rady dostał się w charakterze Konrada Wallenroda i jest to pierwszy krok do całkowitej likwidacji tego tworu, bez którego media w Polsce mogą się znakomic obyć, a nie po to, że wspierać tzw. "media społeczne" z Torunia. Niestety groźnym przeciwnikiem w walce z kiepską konstytucją i niepotrzebnym organem konstytucyjnym może okazać się Trybunał Konstytucyjny, bo wygląda na to, że poprzedni skład rady został odwołany bezprawnie... [[Wikipedysta:Judek|— [[Judek|'''אפםטנ''']], godz. ]] 03:04, 27 sty 2006 (CET)
* Czekamy na komentarze, najdrozsi komentatorzy banjaccy. '''[http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3101837.html Mamy nową minister finansów]''' (chwała Banjakowi, choc z małym ale). Czyżby kolejne genialne posunięcie kombinatorów i kaczoszustów wyborczych? Niech ten rząd już się skończy. (''www.gazeta.pl'', 7 stycznia 2006 r.)[[Grafika:Tukan podpis.jpg|50px|Tukan]] [[Tukan]] 23:22, 6 sty 2006 (CET)
* Gdzie znowu zniknął ostatnio Rokita? Ano, [http://serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34474,2997747.html '''pisał artykuł'''.]
** Rokita przeciwstawia opcję konserwatywno-liberalną sarmatom. A przecież broniąca zaciekle swojej Złotej Wolności – a więc zachowania ''status quo'' – sarmacja była konserwatywno-liberalna ''par excellence''. [[Wikipedysta:Judek|— [[Judek|'''אפםטנ''']], godz. ]] 23:45, 3 lis 2005 (CET)
* '''[http://wiadomosci.onet.pl/1187818,11,item.html Prezio zaprzysiężył nowy polski rząd]'''. To nie tak miało być, ale cóż poradzić, politycy są jak dzieci i jak się obrażą to nie ma na nich siły. Niektórzy członkowie BMMG, podobnie jak hierarchowie innych, prawie równie wpływowych organizacji, zaangażowali się w mediacje między pokłóconym [[Donald Tusk|Donaldkiem]] i Jarkiem oraz Jasiem Marią i Kaziem. [[Kostek]] i [[Judek]] wystosowali '''[[List Kostka i Judka do partii|list do liderów zwycięskich ugrupowań]]'''. Petycja niestety na razie nie przyniosła skutku, dlatego w poniedziałek 31 października 2005 r. powstał trzynasty rząd w dziejach Trzeciej RP (lub ewentualnie pierwszy w Czwartej). Jego skład nie może podobać się [[Koło Przyjaźni Banjacko-Żydowskiej "Szalom"|jednemu ze stowarzyszeń działających wewnątrz BMMG]], gdyż mimo, że ministrami zostali tacy ludzie jak: '''Meller, Wassermann, Dorn''', stanowią oni zaledwie 1/6 całego gabinetu.
** Ciekawy to będzie rząd. Nowy minister sportu był zdyskwalifikowany za stostowanie środków dopingujących. Nałogowy palacz-kardiolog będzie nas ostrzegał na każdej paczce papierosów, że palenie tytoniu powoduje raka i choroby serca. Minister spraw wewnętrznych przynaje, że chciałby wieszać swoich przeciwników politycznych. Minister spraw wewnętrznych połowę policji zwolni, drugą połowę wyśle na ulicę, a minister od służb specjalnych skieruje te służby do złapania i [[ukaranie|ukarania]] zamachowców, którzy chcieli go uśmiercić za pomocą dżakuzi. [[Wikipedysta:Judek|— [[Judek|'''אפםטנ''']], godz. ]] 23:45, 3 lis 2005 (CET)
***Nie wspomniałeś jeszcze, że minister spraw zagranicznych w tym katolicko-narodowo-socjalno-eksperckim rządzie wspieranym przez moherowe berety Rydzyka, to ojciec naczelnego polskiej edycji ''Playboya'', a ministerka finansów to do niedawna podwładna Balcerowicza w UW (jak powszechnie wiadomo: Balcerowicz musi odejść), podobnie jak ministerka ds. rozwoju (z PO), zaciekła liberałka. Minister Obrony Narodowej zaś to facet, który nigdy nie był w wojsku, ale za to w latach osiemdziesiątych jako [http://www.puls-swiata.subnet.pl/biblioteka.php?id_art=320&ID_dzial=2 korespondent wojenny] ''nieraz walczył ramię w ramię z Mudżahedinami przeciw Sowietom''. [[Kostek|ε══з Коѕtеκ]] 10:53, 4 lis 2005 (CET)
[http://www.latimes.com/news/opinion/commentary/la-oe-gartonash2sep02,0,6735655.story?coll=la-news-comment-opinions Przy okazji 25 rocznicy Porozumień Sierpniowych] Timoty Garton Ash dokonuje klasyfikacji rewolucji, dzieląc je na rewolucje typu "jakobińsko-bolszewickiego" i na bezkrwawe "aksamitne rewolucje" – od Goździkowej Rewolucji w Portugalii w 1974 r., poprzez Rewolucję Solidarności w Polsce, po Pomarańczową Rewolucję na Ukrainie. Rewolucje tego drugiego typu powinny, zdaniem autora, stać się głównym towarem eksprotwym Unii Europejskiej, rzecz jasna jako przeciwwaga dla amerykańskiego sposobu szerzenia demokracji na lufach czołgów. (''Los Angeles Times'', 2 września 2005 r.)
: Żałuję, że USA nie szerzyła w Polsce demokracji na lufach czołgów. Zginęłoby pewnie tyle osób co w walce z komunizmem, ale teraz bylibyśmy drugą Koreą Południową. [[Kostek|ε══з Коѕtеκ]] 13:16, 3 wrz 2005 (CEST)
::Albo drugim Irakiem. [[Wikipedysta:Judek|— [[Judek|'''אפםטנ''']], godz. ]] 14:04, 3 wrz 2005 (CEST)
::: Tak, ale przez kilka lat, a TERAZ bylibyśmy drugą Koreą. Zresztą po wojnie i tak byliśmy nawet bardziej niż Irakiem. [[Kostek|ε══з Коѕtеκ]] 16:37, 4 wrz 2005 (CEST)
:::: Ja w każdym razie wolę, ''żeby Polska była Polską'' niż Koreą – podzieloną i uzależnioną od czterech wielkich mocarstw, z których każde ma tam swoje interesy. [[Wikipedysta:Judek|— [[Judek|'''אפםטנ''']], godz. ]] 17:24, 4 wrz 2005 (CEST)
:::::Dobra, zły przykład bo można go obrócić na drugą stronę. No to Austrią, Finlandią, w ostateczności Grecją. Gdyby tylko amerykańskie czołgi nie stanęły na Łabie, albo inwazja byłaby tam gdzie chciał Churchill. [[Kostek|ε══з Коѕtеκ]] 17:34, 4 wrz 2005 (CEST)
::::::W Grecji, pod kuratelą Waszyngtonu, przez lata rządziła brutalna junta; demokracja odżyła dzięki oddolnemu ruchowi, a nie dzięki amerykańskim czołgom. Austriacy zdołali przekonać Aliantów, że byli ofiarą, a nie współsprawcą zbrodni hitlerowskich i przez to nigdy nie doszło tam do porządnej denazyfikacji; mają więc demokrację, ale z przeszłością, podobnie jak Polska. Finlandii – owszem, udało się – ale co do tego mieli Amerykanie, których nigdy w Finlandii nie było? [[Wikipedysta:Judek|— [[Judek|'''אפםטנ''']], godz. ]] 23:08, 4 wrz 2005 (CEST)
:::::::Krótko, tylko zaznaczam, bo to temat do rozwinięcia: Faktycznie Grecja i Finlandia to przykłady państw gdzie demokracja była chroniona bardziej lufami amerykańskich czołgów niż na nich niesiona. Rządy czarnych pułkowników w Grecji były dopiero od 1967 roku, a więc sporo po wojnie, a doprowadziło do nich niezlikwidowanie zarazy komunistycznej po wojnie. W Austrii istniał pewnie podobny problem jak brak dekomunizacji, ale pół wieku temu. Za pół wieku, my też nie będziemy mieli z tym problemu. Co do porównania hipotetycznego wkroczenia USA do Polski przed Sowietami (do 1944 było możliwe, choć już w Teheranie nas sprzedali) z inwazją na Irak, myślę, że to dwie zupełnie inne sytuacje: wtedy nawet wspieranie rządów autorytarnych w obronie przed najbardziej krwawą ideologią w dziejach było moralnie uzasadnione i nawet obiektywnie korzystniejsze. Istniał dwubiegunowy podział świata (choć dopiero po 1945 zerwano pakt z ''wujkiem Joe''). Teraz uzasadnienie jest bardziej wątpliwe. [[Kostek|ε══з Коѕtеκ]] 23:35, 4 wrz 2005 (CEST)
:A o czym pisze PAP? O tym, że [http://wiadomosci.onet.pl/1150631,12,item.html "prezydenci Gruzji, Ukrainy i Litwy, z którymi (prezydent Polski) spotkał się na Krymie, wyrazili zrozumienie dla polskich niepokojów w sprawie Białorusi."] Tyle. Oczywiście, problemy polskiej mniejszości na białorusi to ważna sprawa, ale co to jest wobec znacznie szerszej sprawy utworzenia prozachodniego bloku w Europie Wschodniej, być może z Polską na czele? Nie wiem, czy to polskie media, czy prezydent jest tak krótkowzroczny i zaściankowy. Być może jedno i drugie. Zachodnie gazety chwalą politykę zagraniczną Kwaśniewskiego (''The Economist'': [http://www.economist.com/world/europe/displayStory.cfm?story_id=4252300 "Jedyny światowej klasy polski polityk to odchodzący prezydent... Nikt, zwłaszcza na prawicy, która prawdopodobnie wygra wrześniowe wybory, nie zdaje się mu dorównywać."]), ale krytykują uległość wobec związków zawodowych i spowolnienie reform (''The Times'': [http://www.timesonline.co.uk/article/0,,13509-1741471,00.html "Europejscy sąsiedzi (Polski) muszą zdawać sobie sprawę, że jeden z największych i najgłośniejszych członków UE może chcieć uciec od wyzwań modernizacji."]), na co kraj aspirujący do roli regionalnego przywódcy nie może sobie pozwolić.
:(''Civil Georgia'', 16 sierpnia 2005 r.; ''Kommiersant'', 19 sierpnia 2005 r.; ''BBC'', 16 sierpnia 2005 r.; ''Onet.pl'', 19 sierpnia 2005 r.; ''The Economist'', 4 sierpnia 2005 r.; ''The Times'', 19 sierpnia 2005 r.)
:Teraz najważniejsze pytanie, to: jak do sprawy podejdzie nowy lokator pałacu przy Krakowskim Przedmieściu? [[Wikipedysta:Judek|— [[Judek|'''אפםטנ''']], godz. ]] 14:49, 19 sie 2005 (CEST)
* '''[http://www.kommersant.com/page.asp?id=599317 O Rondzie Dudajewa i Ulicy Murawiowa Wieszatiela]''' czyli o nie najlepszych stosunkach polsko-rosyjskich od Powstania Styczniowego po Pomarańczową Rewolucję. Na końcu artykułu ciekawy dodatek: lista napadów na dyplomatów akredytowanych w Rosji od 1998 r. (''Kommiersant'', 10 sierpnia 2005 r.)
* Jarosław Kaczyński [http://www.wprost.pl/ar/?O=83762 Człowiekiem Roku ''Wprost'',] Aleksander Kwaśniewski [http://www.ev50.com/noflash/gala.asp?id=3 Mężem Stanu Europy ''European Voice''.] Co ciekawe, w kategorii Dziennikarz nagrodę zdobyła Anna Marszałek z ''Rzeczpospolitej'', która wykryła i opisała Aferę Starachowicką. A zatem: nagrodzono osobę, która przyczyniła się do skazania Sobotki, i osobę, która być może przyczyni się do jego ułaskawienia. [[Kostek]]
*:Polska i Francja to jedyne kraje, które mają aż po dwie osoby na pierwszych miejscach w poszczególnych kategoriach Człowieka Europy ''European Voice'' w tym roku. Wśród 50 nagrodzonych osób (EV50) znalazł się jeszcze jeden Polak, a mianowicie Krzysztof Turowski z Polskiej Organizacji Turystycznej za kampanię reklamową z polskim hydraulikiem (patrz niżej). [[Wikipedysta:Judek|— [[Judek|'''אפםטנ''']], godz. ]] 02:11, 7 gru 2005 (CET)
* [http://wiadomosci.onet.pl/1298698,2678,kioskart.html Początek końca brytyjskiej Partii Konserwatywnej.] Torysi popełniają właśnie największy błąd w swojej wieloletniej historii, odrzucając swoje chlubne tradycje, i mogą się już nigdy nie pozbierać. ''O tempora, o mores!'' (''La Vanguardia'', 2 grudnia 2005 r.)