Banjawiki

Z BanjaWiki
Wersja z dnia 00:39, 9 mar 2016 autorstwa Judek (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "{{Spis treści}} '''Banjawiki''' to jak dotąd jeden z najbardziej udanych pomysłów i największych sukcesów Banjak MultiMedia Grůp. Jest to stale rozrastający...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BMMG
Idea banjacka
Prawo banjackie
Struktura BMMG
Filmy i audycje
Artykuły i polemiki
Banjakalia
Spotkania Wyjazdy i podróże
Głosowania Plotki
Dla początkujących Banjakieta
Gdzie co jest O Banjawiki
Optymalne ustawienia

Banjawiki to jak dotąd jeden z najbardziej udanych pomysłów i największych sukcesów Banjak MultiMedia Grůp. Jest to stale rozrastający się portal internetowy oparty na oprogramowaniu MediaWiki, znajdujący się w globalnej Sieci w domenie banjak.pl, a dokładnie – pod adresem: www.banjak.pl/wiki. Nazwa "Banjawiki" (w skrócie: BW) pochodzi, jak łatwo się domyślić, z połączenia słów "Banjak" oraz "wiki", co po hawajsku znaczy "szybko", a w świecie Internetu oznacza "rodzaj stron internetowych, które można tworzyć, edytować i zmieniać bezpośrednio z poziomu przeglądarki" (według Wikipedii).

Banjawiki jest własnością BMMG i służy przede wszystkim realizacji jej konstytucyjnych celów. Jej działanie reguluje Ustawa o Banjawiki z dnia 19 grudnia 2005 r. oraz jej wewnętrzny regulamin zwany Banjakietą.

Historia

Nasz debiut w Sieci

Układ graficzny typowej strony na początku istnienia BDI
Strona główna BDI po zmianie szaty graficznej

Idea zaistnienia BMMG w Sieci pojawiła się na długo przed powstaniem Banjawiki. Już w 2000 roku potęga Internetu była tak wyraźna, iż uznaliśmy, że kto nie istnieje w Sieci, ten nie istnieje w ogóle. Decyzja była zatem oczywista i tak, w bodaj najowocniejszym okresie naszej działalności, można rzec, w Srebrnym Wieku BMMG (Wiek Złoty oczywiście jest dopiero przed nami), powstała witryna o dumnej nazwie: Banjacka Domena Internetowa (BDI). Mieściła się ona na darmowych serwerach – najpierw Hoga.pl, potem Of.pl, gdzie BDI, choć teraz już zarzucona, istnieje do tej pory. Tukan napisał wówczas dla BDI taki oto piękny wstępniak:

Otóż stało się, nareszcie po tylu latach działalności odnieśliśmy sukces. Nasze filmy stają się coraz bardziej profesjonalne, nasze wątroby się regenerują, a nerki filtrują się co najmniej 10 razy na dobę, aha no i wreszcie jesteśmy obecni nie tylko w radiu, prasie i telewizji, zaistnieliśmy także w Internecie.
Muszę przyznać, że z obecnością w globalnej sieci wiążemy wielkie nadzieje, przede wszystkim możemy pełnić naszą misję werbując nowych sympatyków BMMG, lecz także w końcu zyskaliśmy możliwości przedstawienia naszej twórczości i ideologii szerszemu audytorium.
Cztery lata temu, u zaczątków BMMG, słowo "Banjak" budziło tylko uśmiech na mojej twarzy, zresztą nadal tak jest, ale dziś nie jest to uśmiech drwiny lecz uśmiech pełen dumy z naszej organizacji. Kiedy tysiąc (a może dwa) litrów wódki temu Jezioro i Kostek odkryli Wielkiego Banjaka nikt nie zdawał sobie sprawy jak potężna jest Jego moc. Dziś my kontynuujemy ich dzieło, stoimy na czele potężnej organizacji, która jeszcze nie raz zatrzęsie światem. Zerwaliśmy maski dane nam przez społeczeństwo, pośród którego się wychowaliśmy i ukazaliśmy nasze prawdziwe oblicze, oblicze dzięki któremu świat nigdy już nie zazna tego nieszczęścia jakim niewątpliwie jest prohibicja.


BDI od początku zarządzał nasz wspaniały Siećmistrz czyli Hełbi. BDI miała za zadanie upowszechniać naszą twórczość filmową, opowiadać o nas samych oraz stanowić jeden ze środków wymiany myśli między członkami BMMG. To na BDI pojawiły się po raz pierwszy rzeczy, które później przeniesiono lub kontynuowano na Banjawiki, jak na przykład: Złoty Nos Banjaka, Słownik wyrażeń banjackich, ranking knajp, przepisy na drinki i koktajle oraz różnorakie artykuły i polemiki na tematy banjackie i ogólne.

Aby przyciągnąć jak najszersze grono internautów stworzyliśmy na potrzeby wyszukiwarek internetowych listę słów kluczowych, wśród których słowa związane z BMMG i naszymi rzeczywistymi zainteresowaniami pomieszane były ze wyrażeniami, które, jak sądziliśmy, są najczęściej wyszukiwanymi słowami w Internecie. Owa lista wyglądała następująco:

wstęp Banjak banjak wódka vodka seks sex dupy dupa konstytucja ogłoszenia constitution żyd jew chat żagle sailing przyroda natura armatura polityka wybory prezydent jaja humor balls bols kultura sport teens czołg indonezja Maltańska Służba Medyczna Malta Pomoc Maltańska Malteser MHD tank Britney Spears Rejs Tym Piwowski poezja piwo beer religia muzyka sekty Kraków Cracow Wawel Offspring mp3 jpg gif avi Hamlet Shakespeare Szekspir Biblia radio Maryja ślimaki rowery narty bilard casino promocja konkurs sztuka rozrywka pijarzy Klan South park łopata playmate playboy playgirl psy koty alkohol 142857 film film amatorski

Nie przewidzieliśmy wówczas, że taki dobór słów kluczowych może zablokować dostęp do BDI niektórym osobom, które korzystają z Internetu np. w pracy. No cóż, trudno... W każdym razie to BDI musiał mieć na myśli William Markiewicz, pisząc w styczniu 2005 r. (a więc zaledwie parę dni przed powstaniem BW) o "humorystycznej polskiej stronie studenckiej o «banjackiej braci»", co znaczy, że nasza twórczość za pośrednictwem Internetu dotarła aż do Kanady.

Niestety ograniczenia techniczne związane z, powiedzmy, klasycznym sposobem tworzenia stron internetowych oznaczały, że wszelkie zmiany, które chcieliśmy wprowadzić do BDI, musieliśmy wprowadzać za pośrednictwem Siećmistrza, który za każdym razem musiał modyfikować kod HTML odpowiedniej strony, a następnie wysyłać ją na serwer przez FTP. Był to proces jak na nasze potrzeby zbyt żmudny i powolny, czego efektem był ostateczny uwiąd i brak akcji na naszej witrynie. Krótko mówiąc, BDI umarła śmiercią naturalną. Odrodziła się dopiero kilka lat później jako... Banjawiki.

Narodziny Banjawiki

Tak mniej więcej wyglądała strona główna Banjawiki w pierwszym dniu jej istnienia (2 lutego 2005 r.).

W 2004 r. zaczęła się Judka, a później również Tukana, fascynacja Wikipedią czyli największą w Internecie encyklopedią tworzoną na zasadzie wiki. Judek i Tukan sami stali się zapalonymi wikipedystami jako Kpalion i Tukan. Jakiś czas potem wpadli na pomysł, aby darmowe i ogólnodostępne oprogramowanie MediaWiki, którego używa Wikipedia i wiele innych wikiprojektów, wykorzystać do tworzenia nowego banjackiego miejsca w Sieci. Do pomysłu przekonali Siećmistrza i wspólnymi siłami 2 lutego 2005 r. powołali do życia Banjawiki.

Okazało się to strzałem w dziesiątkę! Kostek, początkowo nastawiony sceptycznie, wkrótce przekonał się do Banjawiki tak mocno, że sam musiał przyznać, iż stał się banjawikoholikiem. Również wśród sympatyków BMMG BW zyskała na popularności. W krótkim czasie nowy banjacki portal stał się główną areną działalności BMMG oraz medium, poprzez które umawiamy się na spotkania, wymieniamy się wspomnieniami, wrażeniami, myślami, uczuciami, a nawet od czasu do czasu się kłócimy. Niektórzy na BW znaleźli sobie miejsce do prowadzenia własnych prywatnych blogów (np. Kostka i Tukana) bądź fotoblogów (np. Kuby).

Ważniejsze daty

  • 2 lutego 2005 r. – początek istnienia Banjawiki.
  • 23 czerwca 2005 r. – dopisanie Banjawiki (jako "wiki surrealistycznej") do listy polskojęzycznych serwisów opartych na wiki w polskiej Wikipedii; jest to pierwsza znana nam wzmianka o BW w zewnętrznym serwisie internetowym dokonana przez osobę niezwiązaną z BMMG (18 czerwca 2006 r. usunięta z tej listy ze względu na brak określenia licencji udostępniania).
  • 7 września 2005 r. – liczba stron na Banjawiki (nie licząc stron dyskusji i innych o charakterze pomocniczym) przekracza 500.
  • 19 grudnia 2005 r. – uchwalenie Ustawy o Banjawiki podczas posiedzenia KC BMMG w Piwnicy pod Baranami.

Organizacja

Oprogramowanie MediaWiki zostało stworzone z myślą o projektach, które w założeniu współtworzyć może absolutnie każdy. Ponieważ jednak BW ma inny charakter, postanowiliśmy wykorzystać na skalę ogólną te funkcje oprogramowania, których w projektach typu Wikipedii używa się tylko w sytuacjach nadzwyczajnych. Niemal wszystkie strony BW zostały zatem zablokowane, co znaczy, iż możliwość ich modyfikacji mają tylko osoby ze statusem administratora systemu (sysop). Osoby posiadające możliwość nadawania innym uprawnień administratora zwane są biurokratami. Do grona biurokratów BW należą obecnie wyłącznie członkowie-założyciele BMMG. Przez kilka pierwszych miesięcy istnienia BW biurokraci szafowali uprawnieniami administratora dość swobodnie; dopiero Ustawa o Banjawiki uregulowała kwestie nadawania tych uprawnień.

Zobacz pełną listę administratorów Banjawiki (słowo "Wikipedysta" przy ksywce każdego użytkownika to pozostałość po oryginalnym przeznaczeniu oprogramowania MediaWiki, a zarazem problem techniczny, z którym do tej pory sobie nie poradziliśmy).

Zobacz też

Banjawiki cię potrzebuje!