Wieści ze Strasburga: Różnice pomiędzy wersjami
Nie podano opisu zmian |
|||
| Linia 51: | Linia 51: | ||
== Rowery == | == Rowery == | ||
Strasburg, 7 września 2003 r. | <div style="text-align: right;">Strasburg, 7 września 2003 r.</div> | ||
Czołem! | Czołem! | ||
| Linia 70: | Linia 69: | ||
== Jedzenie == | == Jedzenie == | ||
17 września 2003 r. | <div style="text-align: right;">17 września 2003 r.</div> | ||
Cześć Wszystkim! | Cześć Wszystkim! | ||
| Linia 97: | Linia 95: | ||
== Uczelnia == | == Uczelnia == | ||
Strasburg, 26 września 2003 r. | <div style="text-align: right;">Strasburg, 26 września 2003 r.</div> | ||
Cześć, | Cześć, | ||
| Linia 142: | Linia 139: | ||
== Przeprowadzka == | == Przeprowadzka == | ||
4 października 2003 r. | <div style="text-align: right;">4 października 2003 r.</div> | ||
Od kiedy tu jestem, prawie przez cały czas była piękna pogoda. Jedyny ulewny, całodzienny deszcz w ciągu ostatniego miesiąca był akurat w dniu mojej przeprowadzki z akademika Paul Appell do La Somme. Niestety to był najmniejszy problem związany z przeprowadzką. Mój nowy akademik byłby nawet całkiem fajny gdyby nie to, że… jest niegotowy. | Od kiedy tu jestem, prawie przez cały czas była piękna pogoda. Jedyny ulewny, całodzienny deszcz w ciągu ostatniego miesiąca był akurat w dniu mojej przeprowadzki z akademika Paul Appell do La Somme. Niestety to był najmniejszy problem związany z przeprowadzką. Mój nowy akademik byłby nawet całkiem fajny gdyby nie to, że… jest niegotowy. | ||
| Linia 173: | Linia 169: | ||
== Historia miasta do 1681 roku == | == Historia miasta do 1681 roku == | ||
Strasburg, 7 października 2003 r. | <div style="text-align: right;">Strasburg, 7 października 2003 r.</div> | ||
Witam, | Witam, | ||
| Linia 226: | Linia 221: | ||
== Historia miasta po 1681 roku == | == Historia miasta po 1681 roku == | ||
Strasburg, 18 października 2003 r. | <div style="text-align: right;">Strasburg, 18 października 2003 r.</div> | ||
Witam, | Witam, | ||
| Linia 286: | Linia 280: | ||
== Studia == | == Studia == | ||
Strasburg, 25 października 2003 r. | <div style="text-align: right;">Strasburg, 25 października 2003 r.</div> | ||
Cześć, | Cześć, | ||
| Linia 340: | Linia 333: | ||
== Urząd == | == Urząd == | ||
<poem>godziny otwarcia: | <div style="text-align: right;">Strasburg, 1 listopada 2003 r.</div><poem>godziny otwarcia: | ||
12:00 – 13:30 | 12:00 – 13:30 | ||
z półtoragodzinną przerwą na obiad | z półtoragodzinną przerwą na obiad | ||
w week-endy (sobota – poniedziałek) nieczynne</poem> | w week-endy (sobota – poniedziałek) nieczynne</poem> | ||
Witam, | Witam, | ||
| Linia 384: | Linia 376: | ||
== Atmosfera == | == Atmosfera == | ||
29 listopada 2003 r. | <div style="text-align: right;">29 listopada 2003 r.</div> | ||
W zeszłym tygodniu wieści nie było, bo redakcja nie miała czasu. Ale za to w tym tygodniu postaram się napisać coś więcej. Temat [atmosfera Strasburga] jest dość ogólny, więc pewnie uda mi się dość dużo tutaj wcisnąć… | W zeszłym tygodniu wieści nie było, bo redakcja nie miała czasu. Ale za to w tym tygodniu postaram się napisać coś więcej. Temat [atmosfera Strasburga] jest dość ogólny, więc pewnie uda mi się dość dużo tutaj wcisnąć… | ||
| Linia 426: | Linia 417: | ||
== I po świętach == | == I po świętach == | ||
28 stycznia 2004 r. | <div style="text-align: right;">28 stycznia 2004 r.</div> | ||
Witam po miesięcznej świąteczno-wakacyjnej przerwie! | Witam po miesięcznej świąteczno-wakacyjnej przerwie! | ||
| Linia 451: | Linia 441: | ||
== Żydzi == | == Żydzi == | ||
22 lutego 2004 r. | <div style="text-align: right;">22 lutego 2004 r.</div> | ||
<div dir="rtl" class="mw-content-rtl"><b>שלום</b></div> | <div dir="rtl" class="mw-content-rtl"><b>שלום</b></div> | ||
Jeszcze nigdy nie widziałem tylu Żydów – może poza [https://www.jewishfestival.pl/pl/ Festiwalem Kultury Żydowskiej] w Krakowie, ale to się zdarza tylko raz w roku – co w Strasburgu. A rozpoznaję bez trudu tylko tych religijnych – w czarnych kapeluszach, z brodami i z pejsami; razem z Żydami niewierzącymi może ich być jeszcze więcej. W każdym razie Strasburg jest z pewnością jednym z większych skupisk Żydów we Francji. | Jeszcze nigdy nie widziałem tylu Żydów – może poza [https://www.jewishfestival.pl/pl/ Festiwalem Kultury Żydowskiej] w Krakowie, ale to się zdarza tylko raz w roku – co w Strasburgu. A rozpoznaję bez trudu tylko tych religijnych – w czarnych kapeluszach, z brodami i z pejsami; razem z Żydami niewierzącymi może ich być jeszcze więcej. W każdym razie Strasburg jest z pewnością jednym z większych skupisk Żydów we Francji. | ||
| Linia 500: | Linia 489: | ||
== Karnawał == | == Karnawał == | ||
3 marca 2004 r. | <div style="text-align: right;">3 marca 2004 r.</div> | ||
Dopiero co zaczął się Wielki Post, więc pora by podsumować karnawał – który zresztą dla niezbyt religijnych Francuzów i tak się jeszcze nie skończył. Wrażenie ogólne: Rio to to nie jest. Po pierwsze, pogoda nie zachęca do tego, żeby w ogóle wychodzić na pole. Za zimno żeby organizować gołe parady jak w Brazylii, a za ciepło, żeby robić kuligi jak w Polsce. Niestety ta pora roku w północnej Francji jest chłodna, mokra, szara i brzydka. Do tego jest to okres ferii zimowych, więc młodych ludzi, z którymi ewentualnie można by imprezować, nie ma zbyt wielu. Mój akademik prawie opustoszał. | Dopiero co zaczął się Wielki Post, więc pora by podsumować karnawał – który zresztą dla niezbyt religijnych Francuzów i tak się jeszcze nie skończył. Wrażenie ogólne: Rio to to nie jest. Po pierwsze, pogoda nie zachęca do tego, żeby w ogóle wychodzić na pole. Za zimno żeby organizować gołe parady jak w Brazylii, a za ciepło, żeby robić kuligi jak w Polsce. Niestety ta pora roku w północnej Francji jest chłodna, mokra, szara i brzydka. Do tego jest to okres ferii zimowych, więc młodych ludzi, z którymi ewentualnie można by imprezować, nie ma zbyt wielu. Mój akademik prawie opustoszał. | ||
| Linia 527: | Linia 515: | ||
== Karnawał – c.d. == | == Karnawał – c.d. == | ||
7 kwietnia 2004 r. | <div style="text-align: right;">7 kwietnia 2004 r.</div> | ||
Pamiętacie, jak w ostatnich wieściach (do licha, to już miesiąc temu, jak ten pobyt we Francji rozleniwia!) pisałem, że nie było żadnego karnawału? Otóż nie wiedziałem wtedy jeszcze, że tutaj Tłusty Wtorek to początek, a nie koniec, karnawału. Zdawałem sobie sprawę, że Francuzi nie są zbyt religijni – nawet w stosunkowo katolickiej Alzacji – ale nie sądziłem, żeby aż tak. Karnawał w poście… Cóż, co kraj to obyczaj. | Pamiętacie, jak w ostatnich wieściach (do licha, to już miesiąc temu, jak ten pobyt we Francji rozleniwia!) pisałem, że nie było żadnego karnawału? Otóż nie wiedziałem wtedy jeszcze, że tutaj Tłusty Wtorek to początek, a nie koniec, karnawału. Zdawałem sobie sprawę, że Francuzi nie są zbyt religijni – nawet w stosunkowo katolickiej Alzacji – ale nie sądziłem, żeby aż tak. Karnawał w poście… Cóż, co kraj to obyczaj. | ||
| Linia 550: | Linia 537: | ||
== Wielkanoc == | == Wielkanoc == | ||
26 kwietnia 2004 r. | <div style="text-align: right;">26 kwietnia 2004 r.</div> | ||
Mam nadzieję, że wszystkim Wam święta minęły przyjemnie, radośnie i pogodnie. Oczywiście w pierwszym liście po Wielkanocy nie mógłbym pisać o czym innym niż o tym, jak ja spędziłem święta. Otóż, mimo że we Francji, święta obchodziłem bardzo po polsku i głównie w towarzystwie innych Polaków. A właściwie Polek; to głównie one | Mam nadzieję, że wszystkim Wam święta minęły przyjemnie, radośnie i pogodnie. Oczywiście w pierwszym liście po Wielkanocy nie mógłbym pisać o czym innym niż o tym, jak ja spędziłem święta. Otóż, mimo że we Francji, święta obchodziłem bardzo po polsku i głównie w towarzystwie innych Polaków. A właściwie Polek; to głównie one | ||
zadbały, żeby święta upłynęły nam zgodnie z polskimi tradycjami – na tyle, na ile jest to możliwe na obczyźnie. | zadbały, żeby święta upłynęły nam zgodnie z polskimi tradycjami – na tyle, na ile jest to możliwe na obczyźnie. | ||
| Linia 581: | Linia 567: | ||
== Unia Europejska == | == Unia Europejska == | ||
6 czerwca 2004 r. | <div style="text-align: right;">6 czerwca 2004 r.</div> | ||
Witam, witam w Unii Europejskiej. | Witam, witam w Unii Europejskiej. | ||