Poręba

Z BanjaWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Poręba – wieś w powiecie myślenickim położona w dolince oraz na zboczach gór: Chełm, Łysina i Kamiennik. Posiada kościół, szkołę podstawową z dorocznym festynem, dom wczasowy z otwartym basenem, remizę strażacką ze stołem bilardowym, sklep spożywczy Społem oraz bar Eden, a do tego wiejskie chałupy i domki letniskowe. Rowerem z Krakowa jedzie się, bez pośpiechu, jakieś cztery godzinki (trasą przez Wieliczkę i Dobczyce).

Porębiański krajobraz
Plan wsi
Centrum Poręby – stąd najłatwiej trafić do kościoła, sklepu, szkoły i domu sołtysa
Bar Eden
Sklep
Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Banachiewicza

Jeden z wyżej wspomnianych domków letniskowych jest w posiadaniu rodziców Kałasza, toteż tamże odbywało się wiele niezapomnianych banjackich pobytów. Grilowanie, ognisko, gry i zabawy, no i oczywiście picie stanowią główne rozrywki podczas skądinąd leniwych rekreacji w Porębie. To właśnie tutaj spisano Banjifest 22 lipca.

Hełbi i jego sny
Rachel i jakiś goguś
Kałasz, Judek i Asia

Tylko raz odbył się wyjazd banjacki do Poręby bez Kałasza. Wówczas Judek, Kostek i Tukan mieszkali pod namiotem. Standardowy plan dnia obejmował wtedy wczesnopopołudniowe śniadanie z dużą ilością herbaty, przegląd prasy, spacery po okolicy oraz picie martini rosso lub ajerkoniaku z żołądkową i śpiewanie pod namiotem do późna w nocy. Największym przebojem tamtego wyjazdu była jednak KMM.

Tu właśnie stał namiot. W tle siatka ogrodzeniowa, na której zawisł kiedyś Judek.
Uwaga.png Ta strona odzwierciedla stan rzeczy sprzed Awarii Banjawiki w 2006 r. i może wymagać aktualizacji.
Jeżeli ta strona została już zaktualizowana lub stan rzeczy nie zmienił się od 2006 r., usuń ten szablon.