Otwórz menu główne

Zmiany

Komisja Strasbursko-Sieneńska

Dodane 3613 bajtów, 01:00, 21 mar 2016
Utworzono nową stronę "right|180px|Komisja Strasbursko-Sieneńska '''Komisja Strasbursko-Sieneńska''', zwana też Komisją Legislacyjną, nie jest organem BM..."
[[Grafika:Strasburg siena.jpg|right|180px|Komisja Strasbursko-Sieneńska]]
'''Komisja Strasbursko-Sieneńska''', zwana też Komisją Legislacyjną, nie jest organem [[BMMG]] – jej powołania ani kompetencji nie określa żadna banjacka norma prawna. Komisja Konstytucyjna została ustanowiona przez [[KC BMMG]] w drodze uchwały lub dekretu. Jako jej zadania określono przygotowanie projektu nowelizacji [[Konstytucja Lutowa|Konstytucji Lutowej]].

W pierwszym składzie Komisji znaleźli się: [[Judek]], [[Kostek]] i chyba [[Tukan]]. Skład ten miał przedstawić [[KC BMMG|KC]], a następnie [[ZB BMMG|ZB]], projekt zmian – działo się to w czasie powoływania tzw. [[Sobór Banjacki|Soboru Banjackiego]] I. Mimo przedstawienia rzetelnego projektu nowelizacji przez Judka, na skutek wrogiej działalności [[Kajnab]]a wszystkie plany wzięły w łeb. Kryzys banjacki pogłębiał się, mimo krótkich przebłysków odnowy. Projekt autorstwa Judka wprowadzał zmiany, ale nie były one rewolucyjne. Pierwszy skład Komisji stał na gruncie konserwatywnym i tradycjonalistycznym.

Po okresie zamrożenia wszelkiej działalności formalnej, my, [[Banjaki]], doszliśmy do wniosku, że radykalne zmiany są niezbędne dla istnienia naszego związku. Drugi skład Komisji Konstytucyjnej utworzyli: Judek i Kostek. Komisja wszakże ustaliła, że każdy Banjak dobrej woli ma prawo zgłaszać swoje wnioski i projekty. Mało tego – także sympatycy. Drugi skład Komisji zerwał z tajnością prowadzenia prac i zainicjował otwartą dyskusję nad zmianami. Jej owoce przeszły najśmielsze oczekiwania – przykładem tego mogą być listy, które były przesyłane drogą elektroniczną. Wszyscy członkowie BMMG zrozumieli, że nowelizacja [[Konstytucja Niemojewska|Konstytucji Niemojewskiej]] może nie wystarczyć. Rozpoczęła się żmudna praca Komisji Konstytucyjnej nad opracowaniem nowej [[Projekt nowej konstytucji BMMG|Ustawy Zasadniczej]]. Członkowie Komisji uznali, że nie jest zamierzeniem BMMG zrywać całkiem z tradycją pierwszej Konstytucji – wręcz przeciwnie, nie ma nic naprzeciwko, ale... należy zaczerpnąć z Konstytucji Lutowej to, co było w niej najlepsze, a to, co było złe, odrzucić. To reformatorskie podejście pozwoliło na ustalenie, że największe zmiany dotyczyć powinny kwestii: określenia celów, członkostwa, sposobu wykonywania władzy i organów. Ustalono także, że Preambuła pozostanie.

Z racji wyjazdu Judka intensywne prace odbywały się i w Strasburgu, i Krakowie – poprzez Internet. Wymiana listów i uwag doprowadziła do zarysowania się kompromisu w sprawie najważniejszych rozwiązań. Należy tu podkreślić, że różnice poglądów między członkami Komisji pozwoliły rozwinąć naprawdę merytoryczną dyskusję i to dzięki nim kwestie ustrojowe zostały dogłębnie rozważone. 27 grudnia 2003 roku odbyło się realne spotkanie członków Komisji, z udziałem [[Baca|Bacy]] – konferencja grudniowa. W trakcie posiedzenia przy piwie za 2,50 zł (!) Judek zreferował list grudniowy i przedyskutowano wszystkie najważniejsze wnioski, do jakich Komisja doszła, a także możliwe rozwiązania kwestii, które pozostawały sporne.

Komisja nazwała się sama '''Komisją Strasbursko-Sieneńską''', gdyż przez najbardziej dotychczas owocne miesiące jej działania, [[Judek]] przebywał na emigracji w [[Strasburg]]u, a [[Kostek]] – w [[Siena|Sienie]].

==== Dokumenty robocze Komisji Konstytucyjnej ====
*[[Dokument roboczy nr 3]]
*[[Dokument roboczy nr 6]]

[[Kategoria: Konstytucja BMMG]]
[[Kategoria: Nowa konstytucja]]