Kwestionariusz Prousta
Kwestionariusz Prousta nie jest wbrew pozorom dziełem autora „W poszukiwaniu straconego czasu”. Pod koniec XIX wieku była to ulubiona, zabijająca nudę i pozwalająca się lepiej poznać, zabawa na salonach europejskiej socjety. Polega na odpowiadaniu na zawarte w specjalnie ułożonym kwestionariuszu pytania, które mają ujawnić cząstkę błyskotliwość i intelektu respondenta, ale też, a może przede wszystkim, cechy jego charakteru i osobowości. Wiele rodzin trzymało albumy zawierające odpowiedzi gości, zawierające ich dowcipne dykteryjki, wiersze lub rysunki.
Jedną z najsłynniejszych osób, której kwestionariusze zostały w ten sposób zachowane, był Marcel Proust. Odpowiadał on dwa razy na podobne zestawy pytań: raz gdy miał 13 lat, a następnie mając lat 20. Te dwa kwestionariusze, połączone ze sobą zostały nazwane Kwestionariuszem Prousta. Obecnie wiele pism popularnych, m.in. Vanity Fair, Frankfurter Allgemeine Zeitung, a w Polsce w latach 60. Przekrój, a teraz Wysokie Obcasy, zamieszcza na swoich łamach odpowiedzi znanych ludzi na ten lub podobny zestaw pytań.
Zestaw jaki zamieszczamy na Banjawiki to najbardziej kompletny kwestionariusz jaki udało nam się znaleźć w polskim tłumaczeniu. Każdy kto ma ochotę może go wypełnić. Najłatwiej zrobić to przez utworzenie na swojej stronie użytkownika artykułu "Kwestionariusz (podać ksywkę)", umieszczenie weń szablonu (robi się to w oknie edycji wpisując {{Kwestionariusz Prousta}}), a następnie wpisanie we właściwe okienka, właściwych dla siebie, więc jedynych w swoim rodzaju odpowiedzi (to robimy w oknie edycji zastępując odpowiedzią te miejsca między znakami {{{ }}}), gdzie znajdują się numery pytań; można w to miejsce wkleić też coś innego niż tekst, pozostawiamy to Waszej inwencji). Można również wydrukować sobie szablon, wypełnić go w zaciszu i samotności, a potem schować na dno szuflady, choć ciekawiej by było poznać co jeden z drugim wymyśli. Banjaki lubią każdą zabawę wymagającą inteligencji, więc z pewnością również to Wam się spodoba!