Tokaj: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Utworzono nową stronę "left|160px|Tokaj '''Tokaj''' – lubiane przez banjaków, a szczególnie banjaczki, węgierskie półsłodkie wino (''furmint''). W m..." |
Nie podano opisu zmian |
||
| Linia 14: | Linia 14: | ||
[[Judek|'''אפםטנ''']] | [[Judek|'''אפםטנ''']] | ||
[[Kategoria: Alkohol]] | |||
[[Kategoria: | |||
Aktualna wersja na dzień 12:42, 5 kwi 2016

Tokaj – lubiane przez banjaków, a szczególnie banjaczki, węgierskie półsłodkie wino (furmint). W myśl przysłowia:
- Nie masz wina nad węgrzyna,
- z tokajskiej winnicy,
- z krakowskiej piwnicy.
Ciekawostka
Podczas pobytu w Strasburgu, miałem okazję kosztować różnych alzackich win, a między nimi tamtejsze wino tokay pinot gris. Jak się wtedy dowiedziałem, "tokaj" produkuje się w Alzacji od XVI wieku. Tylko skąd tokaj wziął się nad Renem? Otóż podczas wojny z Turkami na Węgrzech dowódca wojsk cesarskich Lazarus von Schwendi tak zasmakował w tokaju, że wróciwszy do domu, wysłał swoich ludzi na Węgry, aby sprowadzili stamtąd szczep winny. Oczywiście sługom Lazarusa na dalekie Węgry nie było po drodze, więc przywieźli swojemu panu pędy z Burgundii i wmówili mu, iż jest to najprawdziwszy tokaj.