Wielmożna Grupa Koordynująca Wielką Banjacką Wyprawę na Pulau Banjak
Wielmożna Grupa Koordynująca Wielką Banjacką Wyprawę na Pulau Banjak (WGK WBWnPB) została powołana uchwałą KC BMMG o powołaniu grupy koordynującej Wielką Wyprawę na Pulau Banjak z dnia 29 listopada 2005 r. w celu zorganizowania Wielkiej Banjackiej Wyprawy na Pulau Banjak. Przez kolejnych dziewięć lat (a szczególnie intensywnie przez kilka miesięcy w 2014 r.) WGK prężnie działała, dokonując starań, aby wypełnić wszystkie postawione sobie zadania, mające na celu osiągnięcie sukcesu, jakim było owocne zakończenie dążeń do przeprowadzenia bezpiecznej, ciekawej, niezapomnianej i par excellence banjackiej wyprawy, której celem było objęcie w posiadanie archipelagu Pulau Banjak na Oceanie Indyjskim, co ostatecznie miało miejsce w sierpniu 2014 r.
Początkowe opóźnienia w stosunku do pierwotnie przyjętego harmonogramu realizacji założonych celów WGK skutkowały nominowaniem WGK do Złotego Gonsjora w kategorii Obciach Roku 2010 "za to, że termin wyprawy minął, a komisja, nie opracowała jeszcze wstępnych założeń szkicowej wersji planu początkowej fazy organizacji wyprawy." Natomiast w 2015 r., a więc już po szczęśliwym zakończeniu wyprawy, jej uczestnicy, w tym członkowie WGK, zostali za swoje chwalebne dokonania nagrodzeni ze wszech miar zasłużonym Złotym Gonsjorem w kategorii Banjakalium Roku 2014.
Spis treści
Zapiski z prac WGK
Harmonogram
Etap I – zbieranie informacji
Etap II – opracowanie planu wyprawy
Etap III – ustalenie listy uczestników i listy rezerwowej
Etap IV – zapewnienie środków finansowych
Etap V – bezpośrednie przygotowania (zakupy, rezerwacje, formalności itd.)
Etap VI – wyprawa
Etap VII – opracowanie sprawozdania i podsumowania wyprawy
Etap I
Czego trzeba się dowiedzieć:
Atrakcje turystyczne
Co warto zobaczyć w Indonezji, a szczególnie na Sumatrze, no i na samych Pulau Banjak?
Historia i kultura
Jacy ludzie mieszkają tam, gdzie chcemy jechać, jak się przy nich zachowywać, jakie religie wyznają, po jakiemu mówią itd.?
Ogólne informacje dla turystów
Co zabrać, na co uważać, jakie są ceny, jakiej waluty się używa itd.?
Przelot
Jak się tam dostać, jakie linie lotnicze tam latają z naszej części Europy, jakie są ceny biletów, czy są jakieś promocje, ile razy trzeba będzie się przesiadać w Dubaju, Bombaju itd.?
Transport na miejscu
Czym poruszać się po Indonezji, czy lepiej wynająć samochód, czy jeździć autobusami lub pociągami, jak poruszać się pomiędzy wyspami?
Bezpieczeństwo
Jak ustrzec się przed oszustwami, kradzieżami, rozbojami, zamieszkami, partyzantami, porwaniami, zamachami bombowymi itp., które części kraju są niedostępne dla turystów, u kogo szukać pomocy, jak się ubezpieczyć?
Zdrowie
Jak ustrzec się przed malarią, durem brzusznym, biegunką, gorączka krwotoczną, żółtaczką, ptasią grypą itp., co można, a czego nie powinno się jeść i pić, gdzie się leczyć, jak się ubezpieczyć?
Prawo
Jak zdobyć wizę do Indonezji i do czego ona uprawnia, jakie są przepisy tam obowiązujące, jak nie popaść w konflikt z prawem państwowym i lokalnym?
Środki
Jak sfinansować wyprawę, czy ktoś mógłby nas zasponsorować i na jakich warunkach, czy do tego potrzebowalibyśmy osobowości prawnej?
Odnośniki zewnętrzne
- Ambasada Republiki Indonezji w Warszawie
- Ogólne informacje dla podróżujących do Indonezji według polskiego MSZ
- Podobna strona kanadyjskiego MSZ – adresowane do poddanych kanadyjskich i nieco paranoiczne, ale warto przeczytać
- Zasady postępowania dla osób przebywających na terenach zagrożonych ptasią grypą
- Artykuł w Wikipedii o prowincji Aceh, do której należą Pulau Banjak
- Stan gospodarki i potrzeby ludności miejscowej na Pulau Banjak po klęsce żywiołowej 2004 r.
- Trello – aplikacja, której WGK nie używała, ale może się przydać przy organizacji kolejnej wyprawy