Tytuły i odznaczenia banjackie

Z BanjaWiki
(Przekierowano z Ogóras)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Banjak MultiMedia Grůp nadaje rozmaite tytuły i odznaczenia, zarówno własnym członkom, jak i osobom trzecim.

Członek honorowy

Jasiek, czł. hon. BMMG

Zgodnie z § 17 Konstytucji BMMG, Zgromadzenie Banjakalne może, w uznaniu szczególnych zasług na polu krzewienia i realizacji idei banjakalizmu, nadać wybitnej jednostce tytuł członka honorowego BMMG. Do tej pory ów zaszczytny tytuł nadano tylko jednej osobie. Jest nią Jasiek, jeden z praojców (obok Kostka) banjakalizmu i współodkrywca Banjaka. Jako członkowi honorowemu, Jaśkowi przysługuje konstytucyjne prawo do udziału we wszystkich imprezach organizowanych przez BMMG, ale, jak dotąd, nie korzystał z tego uprawnienia.

Złoty Nos Banjaka

Złoty Nos Banjaka należy do najwyższych odznaczeń banjackich przynawanych osobom nienależącym do BMMG. Zgodnie ze statutem Kapituły Złotego Nosa Banjaka złożonej wyłącznie z członków zwyczajnych BMMG, może to odznaczenie otrzymać każdy, kto na nie zasługuje. Ogólnie rzecz biorąc, Złoty Nos Banjaka to nagroda za szczególne osiągnięcia w danej dziedzinie. Zgodnie z tradycją, laureaci tej prestiżowej nagrody nie są bezpośrednio informowani o decyzji Kapituły. Wśród odznaczonych Złotym Nosem Banjaka znajdują się Jan Paweł II i Robert Korzeniowski.

Virtuti Banjakari

Virtuti Banjakari to odznaczenie za wzniosłe dokonania na polu chwały cnót banjackich. Jest to odznaczenie tak ekskluzywne, że jeszcze nikt nie został nim nagrodzony (a jeśli został, to nikt już nie pamięta, kto to był).

Ogóras

Ogóras

Ogóras to odznaczenie dla szczególnie zasłużonych sympatyków BMMG, ustanowione przez KC BMMG w dniu 18 listopada 2005 r., zgodnie z zasadą wywiedzioną z Ustawy o Banjackim Trybunale Stanu "że Marchewka nie jest Banjackim warzywem, a ogóras tak!" Podobnie jak Virtuti Banjakari, dotychczas nie przyznane nikomu.

Złoty Gonsjor

Złoty Gonsjor

Złote Gonsjory to prestiżowe nagrody przyznawane co roku w ramach uroczystości Jubileuszu Banjackiego. Zgodnie z Ustawą o Złotych Gonsjorach, przyznaje się je "za szczególne osiągnięcia w różnych dziedzinach życia w ciągu danego roku kalendarzowego, w szczególności, jeżeli przyczyniają się do krzewienia i umacniania idei banjakalizmu." Na straży honoru Złotych Gonsjorów stoi Kapituła Złotego Gonsjora, która zbiera od członków i sympatyków BMMG nominacje w poszczególnych kategoriach, a następnie czuwa nad przebiegiem plebiscytu, w którym członkowie i sympatycy wybierają laureatów Złotych Gonsjorów.