Judka zestaw lektur nadobowiązkowych

Z BanjaWiki
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Na specjalną prośbę jednego ze stałych czytelników Banjawiki, na niniejszej stronce będę wypisywał tytuły ulubionych moich książek. Na razie niewiele, z czasem dodam więcej. Jeśli ktoś zostanie tą listą zachęcony do ich przeczytania, to życzę przyjemnej i owocnej lektury. — אפםטנ

Polecane

Trzech panów w łódce, nie licząc psa
Autor Jerome Klapka Jerome

Trzecz panów w łódce, nie licząc psa

Tytuł oryginału Three Men in a Boat (To Say Nothing of the Dog)
Data wydania 1889 (wyd. pol. 1956)
Przezabawna historyjka o trzech angielskich dżentelmenach i foksterierze, którzy dla poprawy zdrowia i samopoczucia wybrali się na parodniową wycieczkę łódką po Tamizie. Akcja toczy się leniwie i wolno, jak wolno płynie ich łódka, ale za to przetkana jest mnóstwem anegdot, typowego angielskiego humoru oraz opisów mijanych po drodze miejsc i historyjek z dziejów Anglii. Nota bene, książka miała być w zamierzeniu przewodnikiem turystycznym, ale tak jakoś wyszło z tego opowiadanie, które po ponad stu latach nadal może rozśmieszyć do łez.
Próbki
Oto cały Harris – zawsze gotów wziąć ciężar w swe ręce i włożyć go na cudze barki.

Najwięcej jednak wrażeń można doznać, gdy łódkę ciągną na linie dziewczęta. Są to przeżycia, których nikt nie powinien sobie odmówić. Trzeba do tego trzech dziewcząt: dwie trzymają linę, a trzecia lata w kółko i chichocze.

Nie pamiętam już innych ingrediencji, wiem tylko jedno: nic się nie zmarnowało. Pamiętam, że pod koniec Montmorency, który przez cały czas okazywał wielkie zainteresowanie tym, co się działo, oddalił się z poważną i zatroskaną miną. Po paru minutach wrócił ze zdechłym szczurem wodnym w zębach. Najwyraźniej pragnął ofiarować go jako swój osobisty wkład do kolacji. Czy uczynił to w złośliwej intencji, czy tylko chciał się przyczynić – nie umiem powiedzieć.

A potem kolacyjka u... [i tu przypis autora:] Jeszcze na głowę nie upadłem, żebym ujawniał adres tej knajpki.

W oparach absurdu
Autorzy Antoni Słonimski, Julian Tuwim

Julian Tuwim

Data wydania 1958
Zbiór kompletnych bzdur, dzieło czystego nonsensu i nieustannego prima aprilisu. Absurdalne dodatki do gazet pisywane na przestrzeni kilkunastu lat przez Słonimskiego i Tuwima – od manifestów, poprzez fikcyjne korespondencje, kalendarzyk dla rolników, po ogłoszenia drobne – wszystko w oparach bredni i blagi. "Wychodzimy z tego groteskowego panopticum z lekka odurzeni... Najlepszą na ten czad odtrutką będzie zwykła tabliczka mnożenia: położyć ją przed sobą i z cichą radością stwierdzić, że się w niej nic nie zmieniło:... 6 × 9 = 54, 3 × 6 = 18, 2 × 2 = 4. Jak przyjemnie!" (J. Tuwim)
Próbki
Na wczorajszym posiedzeniu sejmu gorącą dyskusję wywołał wzniesiony przez nowy gabinet pp. Korfantego i Strońskiego projekt ustawy o powściągliwości słowa w mowach poselskich. Projekt ogranicza ilość wyzwisk do maksimum pięciu w ciągu kwadransa, przy czym najwyżej dwa mogą dotyczyć rządu... Przedstawiciel klubu Chrześcijańsko-Katolicko-Narodowo-Ludowo-Wszechpolskiego, poseł Głąb wywodził, że projekt rządowy jest zamachem na przyzwyczajenia i gusty społeczeństwa. Precz z etatyzmem! Niech każdy mówi, co mu każe rozum, serce, wątroba, żółć i inne kiszki!... Zgłoszono następnie szereg wniosków kompromisowych: o uznaniu prawa do 2, 3, 6 i 8 wyzwisk.

Dalszy ciąg przedmowy wyjaśnia stosunek Niemojewskiego do dziejów świata, po czym następuje długi szereg gruntownie opracowanych rozdziałów, z których wymienimy najważniejsze: "Napomnienia w Piśmie św.", "Assurbanipal i Niemojewski", "Niemojewski a odkrycie Ameryki", "Wilk z Wilczej jako legenda wieków", "Czy doprawdy, czy żartami?", "Czterdzieści cztery wyjaśnione", "Talmud a Rozwój", "Projekt kanonizacji", "Aktor nazwiskiem Frenkiel", "Komu ofiarować dar narodowy", "Kto jest właściwie autorem poezji Mickiewicza", etc. etc... Zwracamy uwagę czytelnika na ciekawy artykuł na końcu książki: "Wawel czy Skałka?"

Człowiek młody, energiczny, doświadczony footbalista z wieloletnią praktyką poszukuje zajęcia dla swego stryja, który dotąd łożył na jego utrzymanie.

Tamarre indienne. Łagodnie przeczyszcza nie przerywając snu. Dostać można we wszystkich aptekach.

Inne

  • Norman Davies, Smok Wawelski nad Tamizą
  • Robert Graves, Ja, Klaudiusz; Klaudiusz i Messalina
  • Jaroslav Hašek, Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej
  • Leszek Kołakowski, Rozmowy z diabłem
  • Alan Alexander Milne, Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka

Ostatnio przeczytane

  • Norman Davies, Roger Moorehouse, Microcosm – Portrait of a Central European City (czytałem w oryginale, ale książka ukazała się też po polsku, pod tytułem: Mikrokosmos – Portret miasta środkowoeuropejskiego)

W czytaniu

  • Jacek Pałkiewicz, Andrzej Kapłanek, El Dorado – Polowanie na legendę